Сторінка музкерівника

Орієнтуючись на реальний музично-естетичний розвиток дітей, на визначену освітньо - виховну мету, музичний керівник планує  доцільні типи занять. Це: традиційні, тематичні, домінантні, комплексні. На кожному з них вдаємося до нетрадиційних підходів, методів і прийомів. Плануємо роботу так, щоб музичне виховання було органічною частиною будь-якого виду діяльності наших вихованців і сприяло реалізації завдань  освітньої роботи закладу.

НАВЧАННЯ МУЗИЦІ

Часто доводиться чути від батьків: Чи є у моєї дитини музичний слух, музичні здібності? Чи можна їй займатися музикою?

Навчання музиці важливо для кожної дитини, але намагатися виростити професійного музиканта з кожної дитини неможливо і не потрібно. А побачити чи є у дитини музичні здібності можливо лише в процесі навчання, коли відбувається і розвиток музичний здібностей малюка. Навчання музиці благотворно впливають на формування характеру дітей і їх психологічний стан.

Вплив музики на дітей благотворний, і чим

раніше вони почнуть випробувати його на собі, тим краще для них"

В.Г. Бєлінський

Музика для дитини - світ радісних переживань. Щоб відкрити перед нею двері у цей світ, треба розвивати здібності, і насамперед музичний слух і емоційну чуйність. Інакше музика не виконає свої виховні функції.
У самому ранньому віці малюк виділяє музику з оточуючих його звуків, шумів. Він зосереджує свою увагу на почутої мелодії, завмирає на якийсь час, прислухається, реагує усмішкою, окремими рухами, проявляє «комплекс пожвавлення». Старші діти мають вже збільшені психічні здібності. Вони осмислюють деякі зв'язки між явищами, здатні зробити найпростіші узагальнення - визначити, наприклад, характер музики, назвати, за якими ознаками зіграна п'єса весела, радісна, спокійна чи сумна. Їм зрозумілі і вимоги: як треба заспівати різну за характером пісню, як рухатися в спокійному хороводі або в рухомий танці. Складаються також і музичні інтереси: виявляється перевагу тому чи іншому виді діяльності, жанрі музики..
Дії дітей на музичних заняттях спрямовані на виконання навчальних і творчих завдань. Вони засвоюють виконавські навички і імпровізують власні невигадливі мелодії, а при виконанні різних танців прагнуть по-своєму передати різні танцювальні рухи, музично-ігрові образи.
Різнобічний розвиток особистості дитини забезпечується завдяки тісному взаємозв'язку естетичного виховання з моральним, розумовим, фізичним. Здійсненню ідейно-морального впливу допомагають правильно розроблена програма і підібрані у відповідності з віковими можливостями дітей твори. Але найголовніше - це «школа почуттів», які формуються завдяки особливому властивості музики - викликати співпереживання слухачів.
На музичних заняттях активізується також пізнавальна і розумова діяльність. Діти багато про що дізнаються, уважно слухаючи твір. Однак сприймають вони лише найзагальніші його риси, найяскравіші образи. При цьому емоційна чуйність не втрачає свого значення, якщо перед дитиною будуть поставлені завдання вслухатися, розрізнити, порівняти, виділити виражальні засоби. Ці розумові дії збагачують і розширюють сферу почуттів та переживань дитини, надають їм осмисленість.

Музичне мистецтво.

Серед багатьох видів мистецтва найбільш емоційним за своєю природою є музика, танці. Вони розглядаються як естетичний засіб опанування та пізнання  емоційно- естетичного світу людей. Цей вид мистецтва впливає на становлення  особистості дитини, збагачує почуття та уявлення,сприяє формуванню вміння відчувати ритм. Дитина ще не встигла народитися, а в рій живе велика таємниця таланту.  І високе наше призначення допомогти маленькій людині розгадати секрети свого внутрішнього «Я».

В.Сухомлинський писав «Дитина має жити у світі фантазій, музики, танців, барв, казок, творчості».

Музика здатна на такі глибокі узагальнення емоційного життя людини, яких немає в жодному іншому виді мистецтва, й містить у собі багатющий розвивальний потенціал.

ПОРАДИ МУЗКЕРІВНИКА:

Щоб спрямувати освітній процес ДНЗ на розвиток творчої особистості педагогам потрібно:

-оновлювати зміст навчально-виховного процесу;

-створювати належне розвивальне середовище, постійно оновлюючи його;

-своєчасно виявляти природні задатки, здібності, схильності малюка;

-прагнути до інтеграції суспільного і сімейного виховання;

-з готовністю впроваджувати передовий педагогічний досвід, інноваційні технології;

-добре знати психологічні та індивідуальні особливості дитини;

-розвивати в собі прагнення діяти творчо;

-стимулювати дітей до самоаналізу, самопізнання і самовдосконалення у різних видах діяльності, розширюючи простір власного «Я»;

-надавати дітям можливість самостійно вибирати вид діяльності;

-створювати сприятливий емоційний простір для кожної дитини.

Рух – це  життя,  ритмiка – це  краса, а  танець – це  полiт  натхнення  i  душi, тому   необхiдно  викликати   у  дiтей  прагнення  проводити  свое  життя   в   русi,  займатися   ритмiкою,  танцями;  виховувати  в  них  почуття   прекрасного.

Важливу  роль  у  загальному  розвитку   дошкiльняти   вiдiграють  танцi, ритмiчнi   вправи,  музика.  Вони  навчають  дитину  вiдчувати  свое   тiло, свiдомо   керувати  рухами,  розвивають   музично- ритмiчнi  здiбностi, пам”ять,  увагу,  активiзують   сприймання  музики.

Великий   вплив   музики  на  розвиток   людини  визначав   знаменитий   художник Е. Делакруа» : « Музика завжди   викликае   у   мене   глибокi  думки. Слухаючи  ii,  у  мене  з"являеться   велике  бажання   творити».